Predavanjem mr. sc. Maje Nodari obilježeni Dan povijesti i Dan Europe

Datum: 10.05.2018 Autor: Sandra Buratović Maštrapa

U sklopu europske godine kulturne baštine, a povodom Dana povijesti i Dana Europe, studij Povijest Jadrana i Mediterana Sveučilišta u Dubrovniku organizirao je javno predavanje o očuvanju dubrovačke spomeničke baštine na temu Društvo prijatelja dubrovačke starine u kontekstu očuvanja i zaštite spomeničke baštine. Predavanje je održala povjesničarska umjetnosti mr. sc. Maja Nodari, 9. svibnja, u sveučilišnom Kampusu. Nodari je okupljenima predstavila povijest djelovanja i brige o kulturnoj baštini grada i okolice Društva prijatelja dubrovačke starine i drugih udruga koje su prethodile Društvu. Pritom je istaknula kako kapitalizam ugrožava kulturnu baštinu, te kako je DPDS primjer dobre prakse njezine zaštite i očuvanja. U svojem se izlaganju najviše fokusirala na gradske zidine, stonske zidine i Sokol kulu. „Moto DPDS-a je novac koji donose spomenici vraća se isključivo spomenicima“, naglasila je, između ostaloga, Nodari u svojem izlaganju. Posebice zanimljive bile su brojne fotografije grada i okolice iz davnina ali i novije koje je Nodari pokazala nazočnima kako bi se vidjelo koliko se ulagalo u spomeničku baštinu kroz desetljeća.

Uvodno je nazočne pozdravio doc. dr. sc. Marinko Marić, voditelj studija Povijest Jadrana i Mediterana.