Održana ljetna škola Trendovi u međunarodnom poreznom sustavu

Ljetna škola Trendovi u međunarodnom poreznom sustavu (Trends in international taxation) održala se od 10. do 14. rujna 2018. u Kampusu Sveučilišta, u organizaciji Sveučilišta u Dubrovniku i Pravnog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, uz potporu Hrvatske komore poreznih savjetnika.

Datum: 18.09.2018 Autor:

Petodnevna Ljetna škola organizirana je s ciljem proširivanja znanja i stjecanja kompetencija za snalaženje u  dinamičnom gospodarskom i poreznopravnom okruženju. Program je obuhvatio dinamična predavanja i poslijepodnevne interaktivne radionice koje su održali vodeći znanstvenici, porezni savjetnici i vrhunski menadžeri. Sudionici su se upoznali s najnovijim trendovima u međunarodnom oporezivanju, praktičnom primjenom propisa i učincima fiskalne politike na međunarodno poslovanje, nacionalnim zakonodavstvom, investicijama i ponašanjem poreznih obveznika.

Porezni sustav predstavlja važan segment financijske stabilnosti zemlje, ali i pravednosti u društvu; zbog toga je važan element usklađivanja pravnih sustava država članica Europske unije. Izuzetni napori OECD-a i Europske unije za povećanje jednakosti kroz borbu protiv utaje poreza i dvostrukog oporezivanja poduzetnika i pojedinaca u globalnom gospodarstvu rezultirali su velikim brojem mjera, instrumenata i propisa tijekom posljednjih nekoliko godina. Dodatna složenost u borbi s utajom poreza uzrokovana je brzim gospodarskim promjenama, ditalizacijom i globalizacijom. Suvremeni porezni sustavi suvremenih zemalja suočavaju se s izazovom provođenja jednakosti i pravičnosti oporezivanjem inventivnih i promjenjivih načina poslovanja, budući da su međunarodni porezni instrumenti usklađeni prije stotinu godina.